2 tammikuun, 2020 - Golf GameBook

Kertaus viime vuodesta ja maistiaisia tulevasta

Hyvät Golf GameBookin käyttäjät, 

Vuosi 2019 oli Golf GameBookille kasvun, uudelleenrakentamisen ja samalla uusien ominaisuuksien aikaa. Onkin aika koota yhteen, mitä kaikkea mennyt vuosi toi mukanaan.

Viimeisten vuosien aikana olemme rakentaneet konepellin alla uudelleen koko Golf GameBook -sovelluksen. Se on nyt huomattavasti nopeampi, puhelimen akkua säästävämpi ja kokonaisvaltaisesti edeltäjäänsä toimivampi. Iloksemme olemmekin saaneet paljon positiivista palautetta käyttäjiltämme tähän liittyen! Nyt meillä on valmiina loistava pohja, ja voimme tänä vuonna keskittyä tuomaan uusia sekä parantamaan olemassa olevia ominaisuuksia.

Katso, oletko jo ehtinyt kokeilla kaikkia vuoden 2019 uusia ominaisuuksia ja kurkkaa, mitä uutta lähikuukausina on luvassa.

Golf GameBook x eBirdie – virallisen tasoituskierroksen pelaaminen

Ensimmäisenä uutena ominaisuutena toimme mahdollisuuden tasoituskierrosten pelaamiseen Golf GameBookin tuloskorttia hyödyntäen. Lopulta kauden aikana tasoituskierroksia pelattiin Golf GameBookilla yli 106 000! Näiden kierrosten aikana suomalaisten tasoitus laski yhteensä 28 636 lyönnillä – loistavaa! Vaikuttaa siltä, että suomalaiset pelaajat ovat hyvin valmistautuneita tänä vuonna uudistuvaan tasoitusjärjestelmään ja samalla siirtyneet paperikorteista digiaikaan.


Golf Society ja Golf GameBook Shop

Huhtikuussa Tiger Woods voitti 15. Major-turnauksensa Augustassa. Samoihin aikoihin julkaisimme ensimmäisen numeron digitaalisesta Golf Society -lehdestä sekä avasimme Golf GameBook Shopin. Vuonna 2019 lehdestä ilmestyi kolme numeroa, jotka keräsivät yhteensä lähes 60 000 lukijaa. Lehden pääjuttuina pääsimme lukemaan artikkelit todellisista suomalaisen urheilun supertähdistä: Mikko Ilosesta, Minea Blomqvistista ja Teemu Selänteestä.


Väyläkohtaiset tilastot

Haluamme auttaa käyttäjiämme kehittämään ja ymmärtämään omaa peliään entistä paremmin. Väyläkohtaiset tilastot auttavat sinua juuri näissä osa-alueissa. Nyt omaa peliä voi analysoida väyläkohtaisesti, ja huomata, mitkä väylät ovat hyvin hallussa, ja millä väylillä voisi olla syytä harkita strategiaa uudelleen. Pääset kurkkaamaan väylätilastoja helposti pelin aikana pyyhkäisemällä ne esiin puhelimen alareunasta. Tämä on ollut yksi suosituimmista ominaisuuksista Gold-käyttäjiemme keskuudessa!

Väylämuistiinpanot

Yhtä aikaa väylätilastojen kanssa julkaisimme mahdollisuuden väylämuistiinpanojen tekemiseen. Muistiinpanoja voi tehdä ennen kierrosta ja sovellus muistuttelee näistä kierroksen edetessä. Muistiinpanot voivat liittyä tiettyjen väylien pelistrategiaan esimerkiksi kilpailua varten, tai ne voivat olla yleisiä huomioita swingistä, jotka auttavat sinua kierroksesi aikana. 


Gold-jäsenille kohdennetut Haasteet

Historian ensimmäisessä Gold-haasteessa Mikko Ilonen haastoi käyttäjämme pelaamaan yli 37 bogeypisteen kierroksen. Kolme onnekasta voitti haasteesta pelipäivän Linna Golfissa Mikon kanssa. Aurinkoinen syyspäivä onnistui täydellisesti ja pelaajat pääsivät haastamaan Mikon skineihin – ja päivän päätteeksi skinien voittaja ei ollutkaan Ilonen. Tulevalla kaudella järjestämme lisää Gold-haasteita, joista on mahdollisuus voittaa loistavia palkintoja!


Kenttäarviot

Oli sitten kyseessä hotellin tai ravintolan varaaminen, on muiden käyttäjien antamilla arvioilla usein suuri merkitys. Tämä pätee myös golfkierroksen varaamiseen, ja erityisesti silloin kiinnostaa, mikä on tietyn kentän ajankohtainen kunto. Lisäsimme kierroksen päättämisen yhteyteen mahdollisuuden jättää arvio juuri pelatusta kentästä. Arvioinnin yhteydessä voit kätevästi antaa palautetta esim. kentän kunnosta ja palvelun laadusta. Pääset lukemaan kenttäkohtaisia arvioita menemällä päävalikosta Kentät-osioon ja valitsemalla haluamasi kentän.


Uudistunut pelin luonti + pelaajien lisääminen

Marraskuussa uudistimme pelin luonnin – nyt pelin aloittaminen on huomattavasti helpompaa ja nopeampaa, ja lisäksi se on visuaalisesti edeltäjäänsä näyttävämpi. Suunnittelimme myös pelaajien lisäämisen ja ryhmien hallinnan täysin uudelleen, jotta se olisi entistä yksinkertaisempaa. Voit nyt valita kerralla useamman pelaajan ryhmääsi sekä siirtää pelaajia ryhmien välillä kätevästi raahaamalla ja pudottamalla. Yksittäisen pelaajan asetuksia pääsee helposti muokkaamaan klikkaamalla ”pelaajakorttia”.

Jatkossa useamman ryhmän pelien luonti on mahdollista vain Gold-jäsenillemme. Ryhmiä lisätessä riittää, että pelin perustajalla on käytössään Golf GameBookin Gold-jäsenyys.


Uudistettu kaverituloslista haasteissa – Haasta kaverisi hyväntahtoiseen kisailuun!

Haasteiden tuloslista uudistui ja normaalin tuloslistan lisäksi voi nyt seurata kaverilistaa, joka kokoaa tuloslistalle ainoastaan Golf GameBook -kaverisi.


Mitä uutta on luvassa tulevina kuukausina

Osaatko arvata, mitä uudet ominaisuudet pitävät sisällään?

10 vastausta artikkeliin “Kertaus viime vuodesta ja maistiaisia tulevasta”

 1. Libo sanoo:

  ”Jatkossa useamman ryhmän pelien luonti on mahdollista vain Gold-jäsenillemme.”
  Eli jos en saa tehtyä klubikisan peliä useammalle ryhmälle jää pelin sosiaalinen puoli tätä kautta pienemmälle ja Gb:n paras puoli jää hyödyntämättä. Juuri useampia ryhmiä seuran kisoihin tehtyäni olen saanut muita käyttämään gb:ia vaikka muuten eivät olisi sitä käyttäneet. Outo uudistus.

  • Golf GameBook sanoo:

   Kiitos, että olet aktivoinut myös muita seurasi jäseniä käyttämään Golf GameBookia. Kun kausi alkaa, voit kokeilla Gold-jäsenyyttä kuukauden ilmaiseksi ja hyödyntää useamman ryhmän pelien lisäksi myös muita ominaisuuksia. Gold-jäsenyyden hinta on alk. 2,08€/ kk. Toivottavasti innostut kokeilemaan ja pidät ominaisuuksista. Gold-jäsenemme takaavat sen, että voimme myös jatkossa kehittää Golf GameBookia ja tuoda uusia ominaisuuksia.

 2. Teppo Särö sanoo:

  Lähestymisen onnistuminen lipun suhteen, lyhyt, pitkä, vasen tai oikea
  Birdietä lukumäärä/kertymä
  Puttipituudet ja onnistumiset, todennäköisyys onnistua ao etäisyydeltä

  • Golf GameBook sanoo:

   Moi Teppo, hyvin veikattu! Ja ei vain birkkujen lukumäärä, vaan haastetaan pelaajia kehittymään ja saavuttamaan tavoitteita useilla eri osa-alueilla – tästä julkaisemme aivan pian lisää 🙂

 3. Jarmo Heiskanen sanoo:

  Hyviä uudistuksia. lisää mielenkiintoa käyttää Game Bookia.
  Greenin missaaminen eronomainen tieto jälkikäteen minne se pallo meni. Samoin tuo upotetut putit / etäisyys. Birdiet aina tärkeät jos niitä vai tulisi.

  • Golf GameBook sanoo:

   Moikka Jarmo, hienoa kuulla että uudistukset ovat kiinnostavia! Esimerkkinä käytettyjen birdieiden lisäksi haluamme laajasti haastaa käyttäjiämme kehittymään ja saavuttamaan tavoitteita useilla eri osa-alueilla – tästä julkaisemme lisää infoa pian 🙂

 4. Petteri Aittola sanoo:

  Se viime vuodenvaihteessa tuotettu tilasto pärjäilyistä omaa ja viereisiä tasoitusryhmiä vastaan strokes gained -hengessä oli kiva.

  • Golf GameBook sanoo:

   Moikka Petteri, saattaa olla että tämän kauden aikana sovelluksessa nähdään vielä jotain tähän viittaavaa!

 5. Janne Pöyhönen sanoo:

  Terve GGB:n hyvät tyypit!

  Kiitos yhteenvedosta ja tulevien ominaisuuksien vinkkailusta, kuulostaa hyvältä. Olen ollut GGB:n käyttäjä aina ensimmäisestä iOS-versiosta lähtien ja viime vuodet tyytyväinen Android Gold-käyttäjä 700+ tilastoidulla kierroksella. Ostin mielihyvin käyttöön Gold-version. Ajattelin, että jos sillä tavoin pystyn osaltani tukemaan hyvän tuotteen kehitysresursseja jatkossakin, niin hyvä. Jatkakaa samalla tavalla.

  Oikein mahtavaa uutta vuosikymmentä GGB:n porukalle!

  • Golf GameBook sanoo:

   Moi Janne! Mahtava kuulla, että olet meidän aktiivikäyttäjä ja selvästi myös todella aktiivigolffari! Kiitokset, että olet meidän Gold-jäsenemme – se auttaa meitä kehittämään tuotetta ja tuomaan yhä enemmän lisää ominaisuuksia.

   Loistavaa uutta vuosikymmentä ja tulevaa golfkautta! 🙂

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *