november 15, 2023 - Golf GameBook

Tournament Manager – Tar golf eventet till en högre nivå

Bloggen tar oss till Sverige, strax utanför Stockholm, där en av Nordens mest prestigefyllda golfbanor ligger. Bro Hof Slott Golf Clubs banor har uppmärksammats i många internationella golf publikationer och det av goda skäl.

I en intervju med Elin Jansson, Event Manager på Bro Hof Slott Golf Club, fick vi höra om klubbens positiva erfarenheter av att använda Golf GameBooks Tournament Manager (TM).

Elin Jansson

Ett fyraårigt partnerskap

Bro Hof Slott Golf Club började sin resa med Tournament Manager 2020. Under de senaste fyra åren har de inte bara infört programvaran utan också sett anmärkningsvärda fördelar när det gäller evenemangsorganisation, effektivitet och kundnöjdhet. Under den här perioden har deras användning av och förtroende för programvaran ökat avsevärt. 

”Under säsongen 2023 har vi organiserat cirka 100 evenemang, och vi har använt Tournament Manager för 80 evenemang, så cirka 80% av våra evenemang hålls med Tournament Manager. Det är ganska mycket!” konstaterar Jansson.

Effektivitet genom teknik

En av de främsta fördelarna med att använda Tournament Manager är användarvänligheten. Jansson betonar att programvaran förenklar processen med att organisera och hantera golftävlingar. Funktioner som live-scoring, omedelbara resultat och enkla meddelanden på startlistan har visat sig vara ovärderliga för klubben. Denna effektivitet sträcker sig även till deras B2B-kunder. 

”Vi sparar mycket tid på Bro Hof Slott Golf Club med Tournament Manager, framför allt för att det är så enkelt att använda! Vi kan följa resultaten live i Golf GameBook-appen och få resultaten snabbt efter rundan”, säger Jansson.  

Dessutom nämner Jansson att designen är professionell.

Starkt stöd och kommunikation

Onboarding-processen har varit sömlös för Bro Hof Slott Golf Club. De tycker också att supporten har varit snabb och effektiv.

”När vi har haft frågor eller utmaningar har vi alltid fått snabb hjälp från Golf GameBook”, säger Jansson och uttrycker sitt tack till Golf GameBooks supportteam.

📸: Patrick Koenig

Hantera stora evenemang enkelt

Bro Hof Slott Golf Club har framgångsrikt hanterat evenemang med över 150 deltagare med hjälp av Tournament Manager. Programvarans flexibilitet och skalbarhet har gjort det möjligt för dem att organisera så stora turneringar på ett effektivt sätt. 

”Det har fungerat mycket bra, även med över 150 spelare. Vi kunde faktiskt inte organisera dessa evenemang med GIT, eftersom det inte är möjligt att ha så många spelare i en match som organiseras med GIT. Därför en stor fördel med Tournament Manager”, säger Jansson.

Fördelar för verksamheten

Ur ett affärsperspektiv har Tournament Manager tillfört mervärde till Bro Hof Slott Golf Clubs evenemang. De har integrerat scoring med Golf GameBook i sina företagsevenemang, vilket gör det till ett bekvämt tillägg för sina kunder. Med Golf GameBook kan spelarna inte bara ange poäng utan också dela foton från rundan, som sedan kan laddas upp till turneringssidan med några få klick.

”Här på Bro Hof vill vi att alla ska använda Golf GameBook istället för scorekort på papper. Dessutom är det så smidigt att lägga in bilder på Spelflöde och sedan se dem på turneringssidan. Allt detta ingår i priset när ett företag köper en tävling av oss”, säger Jansson.

Bro Hof Slott Golf Club hanterar evenemangshanteringen i företagsevenemangen som en tjänst. Men det är också möjligt för arrangörer att ge specifika kunder åtkomsträttigheter till ett evenemang som skapats med Tournament Manager. På så sätt kan de också göra nödvändiga justeringar och ändringar i turneringen när det behövs. Detta gör hanteringen av evenemang ännu mer flexibel och effektiv.

”Nästa år kanske vi testar det på något av våra evenemang”, säger Jansson.

📸: Golf GameBook

Användaracceptans och feedback

Spelarna har tagit till sig Golf GameBook-appen mycket väl på Bro Hof Slott Golf Club. Till en början var vissa medlemmar tveksamma till att byta från traditionella scorekort till digital scoring. Men, som Jansson konstaterar, ”alla är så vana vid att använda appar nu”, och digital scoring har blivit normen. Även äldre medlemmar har anammat tekniken.

”Alla våra medlemmar är bra på att använda appen nuförtiden. Jag tror att det handlade om att vänja sig vid konceptet att bli digital, är i början mer än en mentalfråga, men nu har det blivit helt normalt”, konstaterar Jansson.

Återkopplingen från kunder och spelare har varit väldigt positiv. Jansson nämner exempel på evenemang som AIK Golf, där deltagarna var imponerade av hur smidig och effektiv appen var. Särskilt den direktsända leaderboarden fick beröm. 

”Värdarna (våra kunder) visste var alla spelare befann sig under tävlingen, och sedan kunde de åka till specifika hål under tävlingen med golfbilar. De var också glada när de fick resultaten så snabbt, direkt under tävlingen”, tillägger Jansson.

Matchplay bracket

Säsongens höjdpunkter

Säsongen 2023 på Bro Hof Slott Golf Club var fylld av minnesvärda evenemang. De organiserade framgångsrikt evenemang som BMW Nordic Final och Golf GameBook Open Final, som båda visade upp kapaciteten hos Tournament Manager. Jansson nämner också deras användning av Tournament Manager för Match KM och Eclectic Tour som de organiserar på sina banor under säsongen, vilket ytterligare förbättrade medlems upplevelsen.

”Allt finns på Golf GameBook, så vi kan också skicka leaderboard till medlemmarna, och alla kan följa live”, säger Jansson. 

Med en framgångsrik säsong 2023 bakom sig ser Bro Hof Slott Golf Club fram emot framtida evenemang med Golf GameBook och Tournament Manager.

Är du intresserad av att använda Tournament Manager på din golfklubb?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *